antalyaili.com
Antalya hakkında herşey
 SSSSSS   AramaArama   Üye ListesiÜye Listesi   Kullanici GruplariKullanici Gruplari   KayitKayit   ProfilProfil   Özel mesajlarinizi kontrol etmek için giriş yapinÖzel mesajlarinizi kontrol etmek için giriş yapin   GirisGiris 
Start Geesee CHAT

Yörü?ün ?nad? : ta??m da ta??m...

Yeni baslik gönder   Basliga cevap gönder    antalyaili.com Forum Ana Sayfa -> Antalya Ve Antalyal?larla ilgili f?kralar
Önceki baslik :: Sonraki baslik  
Yazar Mesaj
kardelen
Üyeler

Kayit: 20 Sub 2007

MesajTarih: 22/07/2008 16:16:02 (Sal)    Mesaj konusu: Yörü?ün ?nad? : ta??m da ta??m... Alintiyla Cevap Gönder

Efendim ne kadar do?rudur ben bilmem ama daha çok yörüklerin oturdu?u ve yörüklerin inatç? oldu?unu anlatan F?kra m? desek masal m? desek ama a??zdan a??za gelen bir anlat?m? ben size aktaray?m :

Efendim köy halk? fakir hallerine rahmen cami yapt?rmaya karar verirler
Her kez imece usulü toplad?klar? mahzemelerle in?aata ba?lan?r temel sonlanmak üzeredir
?n?aata gelip geçenin her zaman aya??na tak?l?p insanlara zarar veren biçimsiz ta? parças?n?
Al?p cami temelinin içine atarlar atarlarda ta?ta yörü?ün kap? önünde dir ve görür
Temel bitmi? duvarlar ç?km?? köylü verdikleri katk? ve dayan??malar?n? gururla anlat?rken
?smi geçmeyen yörük çok k?zar ve der .
O temel de benim kap?n?n önündeki ta? ta var
Köylü güler aman be kaç ki?iyi sakat etti o biçimsiz ta? ayak alt?ndan kalkt? i?te diye gülerler .
Yörük bu i?i gurur meselesi yapm?? madem benim ta??m de?ersiz verin benim ta??m? der .
Herkez güler ama yörük inatç? ya söylemini h?zland?rm?? ta??m? isterim de ta??m? diye
Köylü iyice rahats?z ve tedirgin olay? Müftüye gelip tan???rlar.
Müftü gönül rizas? yoksa allah?n evi de olsa buradan kendilerine sevap gelmeyece?ini söyler
Halk köye üzüntülü döner yeniden yörükle yap?lan görü?me ve yalvarmalar sonuç vermeyince in?aat temele kadar y?k?l?r ta?? yörü?e verilir....
Basa dön
Kullanicinin profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Önceki mesajlari göster:   
Yeni baslik gönder   Basliga cevap gönder    antalyaili.com Forum Ana Sayfa -> Antalya Ve Antalyal?larla ilgili f?kralar Tüm zamanlar GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçis Yap:  
Bu forumda yeni basliklar açamazsiniz
Bu forumdaki basliklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarinizi degistiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsiniz